FAQ


Što je Statističko natjecanje?

Riječ je o natjecanju koje već osmu godinu zaredom organizira Državni zavod za statistiku, a u kojem sudjeluju srednjoškolci iz cijele Hrvatske. Svake godine brojimo oko 1 500 sudionika, a cilj je projekta promicanje statističke pismenosti. Zato ugrabi priliku, prijavi se i dokaži svima da si statistički genijalac u nastajanju!

Tko se može natjecati?

Ako si srednjoškolac i podaci su tvoja supermoć, onda je ovo natjecanje za tebe! Prijaviti se mogu učenici svih redovitih srednjih škola u Hrvatskoj, a nije nužno da imaš statistiku kao predmet. No nužno je da okupiš ekipu od jednoga do maksimalno tri člana i nađeš nastavnika mentora koji istodobno može biti mentor više ekipa. Također, bitno je napomenuti da svi članovi tima i mentori moraju biti iz iste škole. Pokreni svoje statističke vijuge, izračunaj vjerojatnost za pobjedu i složi svoj dream team.

Kakav je koncept natjecanja?

Ako se donekle razumiješ u korištenje i pretraživanje podataka, analitičke vještine nisu ti stran pojam te osim toga imaš određenu dozu kreativnosti koju čuvaš kao asa u rukavu, onda si na pravome mjestu. U prvom krugu natjecanja rješavat ćeš ispite iz općeg znanja, pretraživanja službenih izvora statističkih podataka i razumijevanja statističkog teksta, dok te u drugom krugu očekuje analiza podataka. No ako statistiku imaš u malom prstu, sve to za tebe će biti piece of data.

Gdje se održava natjecanje?

Statističko natjecanje održava se gdjegod da se skupi tvoja ekipa jer se u potpunosti provodi online. Možete biti u svojoj učionici, kod nekoga doma ili na bilo kojemu mjestu za koje ti + tvoja ekipa procijenite da vaša genijalnost najviše dolazi do izražaja! Pssss…oprez! Istodobno možete biti prijavljeni na samo jednom uređaju!

Gdje i kada se može prijaviti na natjecanje?

Prijaviti se možeš od 20. studenoga do 20. prosinca 2024. na internetskoj stranici natjecanje.dzs.hr.

Na kojem se jeziku održava natjecanje?

Nacionalna faza natjecanja održava se na hrvatskome, a europska na engleskom jeziku.

Tko prijavljuje ekipu na natjecanje?

Mentor je jedini koji može prijaviti ekipu, a važno je da vodi računa o kategorijama: A kategorija uključuje učenike 3. i 4. razreda, a B kategorija uključuje učenike 1. i 2. razreda. Osim toga, mentor ima još jedan poseban zadatak – pribaviti privole nositelja roditeljskog prava za sudjelovanje, a ako si punoljetan, suglasnost možeš dati i sam.

Što ako suglasnosti ne predamo na vrijeme?

Ako nam tvoj mentor ne dostavi na vrijeme potpisane suglasnosti, nažalost, nećeš moći sudjelovati u natjecanju. Zato vodi računa o tome da na vrijeme pitaš roditelje za sudjelovanje i da oni na vrijeme potpišu suglasnost!

Što nam je potrebno za prijavu?

Nakon što ste oformili ekipu, na red dolazi vaša kreativna strana ꟷ zajedničkim snagama trebate odabrati super cool naziv ekipe koji smije sadržavati najviše deset slovnobrojčanih znakova (bez razmaka). Mentor je zadužen za odabir lozinke koja mora sadržavati između šest i deset slovnobrojčanih znakova, najmanje jednu brojku i jedno slovo. Nakon toga mentor na internetskoj stranici natjecanje.dzs.hr ispunjava prijavu s potrebnim podacima koje ćemo, naravno, zaštititi od znatiželjnih pogleda. Prvi korak je iza vas, a kaže se da su prvi koraci uvijek najteži!

Koliko se ekipa po školi može prijaviti?

Broj ekipa po školi nije ograničen. Zato nagovori što više prijatelja da se pridruže i učinite svoju školu ponosnom!

U koliko ekipa smijem sudjelovati i moraju li svi članovi biti iz istog razreda?

U sportskom stilu #uvijekvjerni možeš pripadati samo jednoj ekipi. Pritom članovi ekipe ne moraju biti iz istog razreda, ali moraju biti iz iste škole i pripadati istoj kategoriji (podsjećamo, A kategorija uključuje učenike 3. i 4. razreda, a B kategorija uključuje učenike 1. i 2. razreda).

Kako ćemo dobiti informacije o natjecanju?

Osim što je nastavnik mentor ekipe, on je zadužen i za prenošenje svih informacija. Zato je bitno da mentor pri prijavi upiše svoju adresu e-pošte kako bi mogao na vrijeme dobiti sve važne informacije vezane za Statističko natjecanje.

Možemo li paralelno biti ulogirani na više kompova?

Ne možete. Online platformi i svojoj lozinki možete istodobno pristupiti sa samo jedne IP adrese.

Smijemo li koristiti pomoć tijekom natjecanja?

Iako potičemo vaše samostalno znanje, ovo je možda jedino natjecanje na kojem su šalabahteri dopušteni! Tijekom natjecanja možete koristiti svu raspoloživu pomoć, od zajedničkog mozganja, žicanja nastavnika te starije braće i sestara da vam pomognu kojom definicijom, formulom ili savjetom, sve dok točne odgovore ne tražite od nas.

Kako se provodi natjecanje?

Statističko natjecanje sastoji se od dvije faze: nacionalne i europske. Nacionalna faza ima dva kruga, a da biste prošli u drugi krug morate imati najmanje 60 bodova od maksimalnih 100 bodova u svakom od triju ispita iz prvoga kruga. Da, znamo, puno je to informacija, ali gledaj na ovo kao na igricu s više levela, a ti želiš otvoriti onaj posljedni!

Što nas čeka u prvom krugu natjecanja?

Za objašnjenje nam treba još malo brojki, ipak smo na Statističkom natjecanju! Prvi krug sastoji se od triju ispita – prvi je ispit iz općeg znanja, pri čemu je potrebno odgovoriti na deset pitanja koja podrazumijevaju izračun matematičkih i statističkih zadataka, drugi je ispit iz korištenja izvora službenih statističkih podataka (snalaženje na webu ključno je jer ćeš sve odgovore moći pronaći na internetskim stranicama Državnog zavoda za statistiku i Eurostata), a na kraju je ispit iz razumijevanja statističkog teksta (nešto kao u osnovnoj školi ꟷ pročitaš tekst koji sadržava sve odgovore na niže postavljena pitanja, samo što ćemo ti u ovom slučaju dati neku statističku publikaciju). Rekli bismo izy pizy. Ako te ovo još malo muči, primjere zadataka slobodno potraži u S.O.S. dijelu na internetskoj stranici natjecanje.dzs.hr.

Koliko vremena imamo za rješavanje ispita u prvom krugu natjecanja i možemo li se ulogirati više puta?

Nakon logiranja imenom i lozinkom ekipe vaša sesija traje 45 minuta. Po isteku vremena odgovori se brišu ako ih niste spremili. Zato sejvajte svoje odgovore. A nakon ponovnog logiranja čeka vas isti set pitanja. Dok je otvoreno definirano razdoblje za rješavanje ispita, ekipe se mogu prijaviti onoliko puta koliko god im je potrebno za rješavanje svih zadataka.

Kako se ocjenjuje prvi krug natjecanja?

Ocjenjivanje svih triju ispita i izračun ukupnog broja bodova u prvom krugu natjecanja automatski će se izračunati u sklopu online platforme na kojoj će se rješavati ispiti. Ukupan broj bodova koje je moguće postići u prvom krugu natjecanja jest 100, a da bi prošao u drugi krug natjecanja, moraš imati 60 bodova u svakom testu. Sve smo detaljno objasnili u pravilima, pa ih prouči ako te zanima.

Kada ćemo znati tko je prošao u drugi krug natjecanja?

Svi rezultati bit će objavljeni na internetskim stranicama Statističkog natjecanja natjecanje.dzs.hr.

Od čega se sastoji drugi krug natjecanja?

Drugi krug natjecanja sastoji se od analize zadanog seta statističkih podataka te izrade prezentacije. Tada na pozornicu stupaju tvoja kreativnost, analitičko razmišljanje ili, još bolje, razmišljanje out of the box! Mi ćemo ti dati skup podataka u Excelu, a ti ćeš morati izraditi prezentaciju koja će sadržavati tvoju analizu. Budi što kreativniji jer to posebno volimo i dodatno bodujemo!

Što mora sadržavati prezentacija?

Prezentacija mora biti u PowerPointu ili u sličnom alatu za prezentacije (npr. Prezi i slični), ali ju u online platformu učitavaš isključivo u PDF-u. Treba sadržavati početni slajd u kojem se navode samo podaci o nazivu ekipe i kategoriji sudjelovanja (nikako naziv škole, učenika ili mentora), a može imati najviše deset slajdova (uključujući početni slajd s podacima o ekipi i kategoriji sudjelovanja). Prezentacija mora sadržavati ciljeve korištenja odnosno analize podataka, metode rada − alate i tehnike koje ste primjenjivali u analizi podataka, rezultate u obliku grafikona, tablica, infografika te opisnih dijelova i zaključak.

Što s poveznicama na vanjske sadržaje ili videozapisima?

Dijelovi kao što su poveznice na vanjske sadržaje, umetnuti videozapisi i slični sadržaji neće se smatrati dijelom zadatka i neće se uzeti u obzir pri ocjenjivanju. Muči te prezentacija i imaš još pitanja? Prouči pravila!

Tko ocjenjuje drugi krug natjecanja?

Vaše prezentacije ocjenjuju stručnjaci kojima je statistika u malom prstu! Svake godine nastojimo u žiri okupiti statističke znalce iz različitih područja života i djelatnosti, a tko je ove godine za ''stolom statističkih mudraca'', provjeri na linku! Na linku možeš detaljno proučiti i kriterije za ocjenjivanje.

Što možemo osvojiti?

Pitanje svih pitanja dobiva super odgovor! Svake godine osiguravamo bogat fond nagrada, a uz sebe uvijek imamo i naše partnere i sponzore koji se pobrinu da poklon-vrećice budu malo teže, a vaši zadovoljni osmijesi malo širi. Nagrađujemo ekipe koje osvoje prvo, drugo i treće mjesto po kategoriji, ali i one koji osvoje srca javnosti te njihove mentore. Što smo ove godine pripremili, saznaj na linku! Sve će ekipe koje su sudjelovale u natjecanju, bez obzira na plasman, dobiti zahvalnice za sudjelovanje.

Kad ćemo doznati rezultate drugoga kruga natjecanja?

Na završnom eventu bit će proglašeni pobjednici i uručit će im se nagrade. Kako nam je bilo prošle sezone, provjeri na linku!

Što je Nagrada javnosti?

Nakon predselekcije drugoga kruga saznajemo kojih je deset ekipa imalo najbolje prezentacije. Zatim otvaramo glasovanje javnosti u kojem bilo tko – vaši znanci, ali i potpuni neznanci, mogu dati glas upravo vašoj prezentaciji. Mi ćemo izbrojiti sve glasove i na temelju njih objaviti tko ih je prikupio najviše i zaslužio Nagradu javnosti.

Gdje ćemo moći vidjeti nagrađene radove?

Radovi će biti objavljeni na internetskoj stranici natjecanje.dzs.hr.

Gdje će biti objavljeni pobjednici?

Pobjednici će biti proglašeni na završnom eventu, a potom objavljeni na internetskim stranicama natjecanja natjecanje.dzs.hr. Državni zavod za statistiku odredit će datum, vrijeme i mjesto održavanja svečane dodjele nagrada.

Što nas čeka u europskoj fazi natjecanja?

Dvije najbolje ekipe po kategoriji mogu se odlučiti sudjelovati u europskoj fazi Statističkog natjecanja. Morat će pripremiti video u trajanju od dvije minute na zadanu temu. Bilo bi poželjno da video bude na engleskom jeziku, no ako je na hrvatskome, mora imati engleske titlove. Osim videa, ekipe moraju pripremiti i dokument u PDF-u u kojem će objasniti proces stvaranja videa. Za sve ćete imati na raspolaganju mjesec dana, a dobro je znati da se i europska faza natjecanja u potpunosti provodi online. Saznaj više na linku!

Kako se registriramo u europsku fazu natjecanja?

Bez brige, Državni zavod za statistiku to će učiniti umjesto vas!

Što ako pobijedimo u europskoj fazi natjecanja?

To znači da ste najbolji mladi statističari u Europi i da možete biti ponosni na sebe! Osim toga, tvoja ekipa, mentor i ti putujete na svečanu dodjelu nagrada, a troškove putovanja snosi organizator (Eurostat). O vremenu i mjestu održavanja bit ćeš pravodobno obaviješten.

KONTAKT


Za sva dodatna pitanja o Statističkom natjecanju možete nam se obratiti na adresu elektroničke pošte natjecanje@dzs.hr ili na telefonski broj (01) 48 06 168.

Projekt je financiran sredstvima Europske unije

Sadržaj ove internetske stranice je isključiva odgovornost Državnog zavoda za statistiku.
Europska komisija ne prihvaća nikakvu odgovornost za uporabu informacija koje sadrži internetska stranica.